4 Temmuz 2013 Perşembe

En güzeli En basiti...

Bence herkes yeni birşeylere başladığında mutlaka en basitinden başlamalı. Canı sıkılana ve bir üst seviyeye çıkana kadar da o basitlikte devam etmeli.

Hayatta başıma ne geldiyse, keyif aldığım basit şeylerin sürecini kısa tutup "Daha büyüüüünü yapmalıyııııım eveeeet hülooooğ" tavrunda olmamdır. Sadece ben bu tavırda değilim aslında. İnsanların çoğu bu yaklaşımda ama basiti önemsememek bir çok negatife yol açabiliyor.

Özellikle yeni başlanılan şeylerde insanlar "Büyük Düşün" mantığı ile harekete geçtiklerinde en son ki durumu yani o işi tamamladıklarında neler olacak onu düşünüyorlar. Fakat gözden kaçan çok önemli bir durum var...

"Büyük düşünmek bir çığ yaratmaya benzer. Önce ufak bir yuvarlanma olur ve ufak bir çığ topu oluşur. Sonra hızlanır, hızlanır ve hızlanırken bu çığ büyür."

Büyük düşünmek gerçekten çok güzel bir şey bence her Türk insanının buna ihityacı var. Ama önce en basitini ve en kolayını düşünüp onu uygulamak gerekiyor.

İnsanlar yeni bişeylere başladığında, başladığı şeyle ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olabilir. Ama uygulamaya geçtiğinde bu bilgilerin hepsini kullanması neredeyse imkansızdır. Kişi kendine HATA YAPMA iznini vererek, yapabileceği ölçüde EN BASİTİNDEN başlayarak ve ÖĞRENME esas alınarak yaptığında, o işin ustası olabilir.

Adım adım gitmek zaten dünyadaki tüm canlıların doğasında var. Bütün evren müthiş bir İlahi akış içerisinde. Bu akışı bozan şeylerin başında ACELE etmek ve KARMAŞIK düşünmek var. Aslıdna akış hiç bozulmuyor sadece bazen o akışın muhteşemliğini unutuyoruz...

Basit düşünün! İnanın basitlik her şeyin çözümü...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder