12 Nisan 2014 Cumartesi

Neden Atatürk daima yaşayacak?

Fikirler 2 türlüdür.

1- Gelip geçici olanlar  2- Daima kalıcı olanlar.

Gelip geçici olan fikirler, belli bir süre yaşasa da sonunda söner. Aynı Hitler'in fikri gibi. Bir dönem etkilidir ve genelde modadır. Dayatma sonucunda yaşanır. Hangi tişörtü gömleği giyeceğinizi size söyleyen tekstil dünyasının oluşturduğu da modadır, medyanın hangi lideri takip etmenizi söylemesi ve o liderin söyledikleri de modadır.

Gelir geçer...

Daima kalıcı olan fikirler, dayatma yoluyla değil, insanların seçimleriyle büyür. Fikri söyleyen kişi, insanların ruhlarını titretmeyi bilmiştir. Bu istemli ya da istemsiz olmuştur.

Fikirlerin kalıcı olmasının en önemli etmeni de o fikri hem savunanların hem de şiddetle reddedenler olmasıdır.

Düşünün. Bir fikre herkes tamam derse, bir daha tartışılmaz ve konuşulmaz. Fakat fikri eleştiren ya da gelişmesi için sorgulayan birileri olduğunda fikir CANLI kalır.

Atatürk'ün fikirleri de böyledir.

Daima canlıdır ve öyle kalacaktır.

Fakat Atatürk'ün fikirlerinin canlı kalmasındaki en büyük etken, o fikirlere şiddetle karşı olan bir grubun olmasıdır. O grup iktidara gelmesi ise Atatürk'ün çok daha uzun bir süre dünyada fikirleriyle varlığının süreceğinin göstergesidir.

Çünkü Atatürk'ün fikirler, insanların yaşam tarzlarına hitap eder.

Atatürk'ün fikirlerinin içeriğine girmeyeceğim.Hepsini benimsedim o ayrı tabi..

Diyeceğim şudur ki;

Fikirleri canlı tutan en önemli etken, o fikirlerin benimsendiği kişilerin olması kadar, reddeden ve eleştiren hatta ortadan kaldırmak isteyenlerin olmasıdır.

Ve unutulmaması gerekir ki;

Fikirler asla ölmez...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder